Google Adsense nedir?,Ne işe yarar?

0
Share

Google adsense ne işe yarar?

Google adsense nedir?

Google adsense nedir, Amacı tamamen reklamcılık olan bu sistemin geliştiricisi ve kurucusu Googledir. 18 haziran 2003 tarihinde kurulmuş olan reklam ağı sistemidir. Adsense aslında şöyle anlatmak gerekirse bir bağ olarak adlandırabiliriz.

Google Adwords yeni adıyla Ads ‘den aldığı reklamı Web sitelere yada Youtube’de hesap sahiplerine dağıtıyor ve o sitenin reklamını yapmış oluyor. Bu işlem ile hem siz para kazanıyorsunuz hem Google para kazanıyor. Adsense hesabı açmak o kadar basit bir işlem değildir. Siz bir reklam şirketi olsaydınız her önünüze gelene reklam verirmiydiniz.

Google Adsense alabilmek için öncelikle bir Web sitesine yada Youtube hesabına sahip olmanız gerekir. Biz Web sitesi üzerinden gidelim. Diyelim’ki bir Web siteniz var bu siteyi blog açarak’mı yoksa haber sitesi olarak’mı devam ettireceğinize karar verin.

Ardından yapmanız gereken Google Search Console’de sitenizi eklemek,Google analytics için siteniz adına bir hesap açmanız sizin için çok önemlidir. Gizlilik politikalarını,iletişim formunu,hakkınızda yazılacak bir yazı. Bu işlemleri sitenize eklemeniz gerekmekte. Devam edelim,sitenizde en az 20 konu ve o konularda 300 ile 500 arası kelime olması sizin için daha iyi olacaktır,kalkıp sırf kelimeler çoğalsın diye saçma sapan yazılar yazmayın Google sizi asla onaylamaz.

Hemen devam edelim. Domaininizin 2 ay’dan fazla aktif olması gerekir,şöyle anlatalım domaininizi aldıkta sonra web sitenizi kurduktan sonra 2 ay geçmesi lazım’ki adsense’de 1:0 önde olabilirsiniz. İçeriklerinizi kendinize özgün yapın hiç biryer’den kopyalayıp sitenize yapıştırmayınız aksi takdirde Google adsense hesabı onayı beklemeyiniz. Adsense’ye başvurduğunuz Google hesabının yani Gmail’in sahibinin en az 18 yaşında olması gerekir.

Kaldığımız yerden devam. Siteniz’de adsense reklamı onayı istiyorsanız kesinlikle googlenin sevmediği işlemlerin sitenizden uzak olmasını sağlayınız. Temanıza öncelik gösterin temanız’ı adsense reklamlarını uygun bir temaya kavuşturmak en mantıklı çözümdür. İçeriğinizin kalitesine özen gösteriniz. Yazacağınız konularını kesinlikle kendi düşünceleriniz ve mantığınızla yazınız diğer sitelerden kopya içerik çekerek kendiniz yazmayınız.

Hemen şu konuyu bir toparlayalım;

Google adsense onayı almak için yapılması gerekenler

-Web sitenizi Google Search Console’ye eklemeniz ilk başta yapmanız gereken tek şey.

-Google analytics siteniz için bir hesap açmanız gerekir en önemli etkendir.

-Gizlilik politikası sayfanızda olması gereken en önemli türdür.

-İletişim formu’nu yazmanız size Adsense’de +1 öne geçirir.

-Hakkınızda yazılacak bir yazı yazının örnek olarak ne zaman bu işe başladığınız hangi konulardan hoşlandığınızı belirtebilirsiniz.

-En az 300 kelime ile 500 kelime arası 20 konu ve her kategori’de en az 4 veya 5 konu bulundurmanız gerekir.

-Kopya içerik kesinlikle kullanmayınız.

-Temanıza özen gösterin adsense uyumlu bir tema seçmeniz sizin yararınıza olacaktır.

-İçeriğin kalitesine dikkat etmeniz en önemli etkendir.

Bu işlemleri yaptığınızda adsense onayı almanız kesinlikle mümkün olacaktır. Diyelimki Adsense onayı aldınız kesinlikle aynı wifi üzerine bağlı hiç bir cihaz’dan kendi sitenizdeki reklama tıkalmayınız bu işlemi yapmanız durumun’da adsense hesabınız blokların ve siteniz kapatılabilir.

Daha çok güncel bilgilere ulaşmak istiyorsanız buradan bakabilirsiniz.

Tüm konulara göz atmak istiyorsanız buradan bakabilirsiniz.