Dünyanın Yeni 7 Harikası nedir, nelerdir

0
Share
Dünyanın yeni 7 harikası

Dünyanın yeni 7 harikası

Dünyanın yeni 7 harikası. Önceki konumuzda sizlere dünyanın eski 7 harikasından bahsetmiştik. Kısaca bir özet geçersek eğer antik dönemin 7 harikası olarak adlandırdığımız konuyu ünlü tarihçi heredot ortaya atmıştır.

İsviçrede düzenlenen oylama sonucunda Dünyanın yeni 7 harikası seçilmiştir. Oylama İnternet üzeri olarak yapılmıştır. Yapılan oylama sonucunda açıklanan verilere göre şu şekildedir. Ürdün’de bulunan Petra Antik Kenti, Brezilyadaki Kurtarıcı İsa Heykeli, Peru’daki Machu Picchu Antik kenti, Meksika’da bulunan Chichen İtza Piramidi, İtalya’da Kolezyum ve Hindistan’daki Tac Mahal oylama sonucunda seçilmiştir.

Dünyanın Yeni 7 harikası

Dünyanın yeni 7 harikası
Petra antik kenti

1.) Petra Antik Kenti

Ürdün Lut Gölü ve Akabe körfezi arasında bulunan bir antik kenttir. Milattan önce 400, Milattan sonra 106 yıllarında kadar Nebatiler halkına başkentlik yapan bir antik kenttir. Taki Roma burayı işgal edene kadar. Araştırmalara göre Petra Antik Kentinin altına Krallara ait mezarlar bulunduğu ortaya atılmıştır. Böylelikle Petra Antik kenti 2007 yılında Dünyanın 7 harikasından biri seçilmiştir.

Dünyanın yeni 7 harikası
Kurtarıcı İsa Heykeli

2.) Kurtarıcı İsa heykeli

Kurtarıcı İsa Heykelini bilmeyen yoktur. Bir çok filime konu olan bu yapıt özellikle Hızlı ve öfkeli filiminde gözlere çarpmıştır. Bu heykel Brezilyanın Rio de janeiro şehrinde bulunan Corcovado Dağının üzerindeki bir yapıttır. Böylelikle 2007 yılında Dünyanın 7 harikasından biridir.

Dünyanın yeni 7 harikası
Machu Picchu

3.) Machu Picchu

Peru’da bulunan bir Antik Kenttir. Hükümdar Pachacutec Yupanqui tarafından yaptırılmıştır. Fakat 1532 yılları tarihlerinde işgal edilerek dağların ortasında kalmıştır. Machu Picchu antik kenti 200 farklı merdiven’den oluşan yapıtlardır. Machu Picchu gümünüze kadar korunmuştur. Şehir yapısı tamamlanmasının ardından oluşan bir hastalıkla şehirdeki insanlar boşaltılmıştır. Böylelikle Machu Picchu 2007 yılında Dünyanın 7 harikasından biridir.

Dünyanın yeni 7 harikası
Çin Seddi

4.) Çin Seddi

Bir çok Çin filimlerine konu olan ve hatta filimi çekilen Çin Seddi Oldukça uzun ve gösterişli bir yapıya sahiptir. Çok uzun olduğu için böylelikle kuzeybatısını tamamen kapatmaktadır. Sedd eğer yıkılmasaydı şuan ki uzunluğu 21 bin kilometrenin üstündeydi. Fakat günümüzde bir çok yerin yıkıldığı için 2.5 bin kilometre kalmıştır. Böylelikle Çin seddi 2007 yılında Dünyanın 7 harikalarından biri seçilmiştir.

Dünyanın yeni 7 harikası
Itza Piramidi

5.) Chichen Itza Piramidi

Chıchen Itza Piramidi Meksika’da bulunmaktadır. İlk olarak Mayalıların zamanında yaptırılmış bir Piramiddir. Böylelikle 2007 yılında Dünyanın 7 harikasından birisidir.

Kolezyum

6.) Kolezyum

Kolezyum İtalya’da bulunmaktadır. Bir çok oyuna konu olmuştur. İtalyanın başkenti Roma’dadır. Kolezyum bir arenadır. Milattan sonra 72 yıllarında yapımına başlanmıştır ve Milattan sonra 80 yılında yapımı tamamlanmıştır. Bu yapıda gladyatörler arasında turnuvalar düzenlenirdi. Yaşanan depremler ve doğal olaylar sonucunda biraz yıpranmıştır. Böylelikle 2007 yılında Dünyanın 7 harikasından birisi seçilmiştir.

Tac Mahal

7.) Tac Mahal

Hindistanda bulunan Tac Mahal bir anıt mezardır. Çok gösterişli ve ihtişamlı bir yapıya sahiptir. Üstelik Bir çok filime konu olmuştur. Yıllık olarak 2.5 milyonun üzerinde ziyaret edilmektedir. Bu yapıt Babürlerin en parlak dönemi olan Şah cihanın hükümdarlığını temsil eder. Böylelikle 2007 yılında Dünyanın 7 harikasından birisi seçilmiştir.

Dünyanın Yeni 7 Harikasını açıkladık diğer konulara buradan ulaşabilirsiniz.